02. august 2016
Je pondelkové ráno, krátko po deviatej hodine. Sme na Zemníku. Od vodnej plochy odstaveného ramena Dunaja kúsok za bratislavskou Petržalkou sa odrážajú slnečné lúče, povieva vetrík.
Naša, už trojnásobná olympionička, kajakárka Martina Kohlová práve dokončila svoj rozjazd. Tréner Filip Petrla môže odparkovať motorový čln, na ktorom ju sprevádza.
Martina pripádluje k mólu, vystúpi z vody a nacvičeným pohybom si svoju loď elegantne prehodí cez plecia. Má za sebou 45 minút tréningovej rozcvičky.
„Do štartu mojich pretekov na olympiáde v Rio de Janeiro zostáva štrnásť dní. Rozjazdila som sa pred hlavným doobedňajším tréningom. V rámci neho mám naplánované nejaké päťstovky. Poobede ma čaká opäť voda a „posilka". Nie je to môj typický bežný deň, na vodu chodievam väčšinou dvakrát denne. V kľúčové tréningové dni sa rozjazdím už ráno, to je taký pretekársky režim," oboznámi nás s aktuálnymi tréningovými porciami dobre naladená pretekárka, ktorej nik nepovie inako ako Nina.
Ide sa prezliecť a potom už čas do začiatku ďalšej fázy tréningu využijeme na predolympijský rozhovor so skúsenou kajakárkou.
Tréner Petrla vraví, že nikdy nemáte pocit stopercentnej pripravenosti. Je to aj v tomto prípade, týždeň pred odletom na olympiádu do Ria de Janeiro?
„Nikdy nie som so sebou stopercentne spokojná. Vždy by som chcela, aby to bolo lepšie a lepšie. Tréningy sú, čo sa týka objemu, už kratšie, menej úsekov, ale kvalitnejšie. Je medzi nimi dlhšia pauza. Sústredíme sa už iba na kvalitu. Takýto druh tréningov mám veľmi rada, obdobie pred pretekmi, keď sa ladí forma. Dúfam, že ju vyladím na moje pretekárske dni v Riu, a nimi sú 15., 16., 17. a 18. august."
Miestenku do Brazílie ste si vybojovali nie tak dávno, v dodatočnej kvalifikácii v Duisburgu. Nemali ste obavy, že prídete o olympiádu?
„To nie je atletika, či plávanie, kde máte veľa možností získať miestenku. V našom prípade boli len dve. Mne sa ju podarilo vybojovať pri druhej. Príprava však šla veľmi dobre, tak som si na kvalifikáciu verila. Na rozdiel od predchádzajúcich olympiád tak bola príprava iná, už v máji som musela mať vrcholnú formu a potom ju ladiť znova na august."
Máte za sebou pestrú prípravu na viacerých kontinentoch, v USA, Austrálii, Európe. Všetko prebehlo podľa plánov?
„Áno, harmonogram naplánovanej športovej prípravy sme naplnili. Nič mimoriadne ho nenarušilo. Na jeseň som bola na Floride, bežkovala som v Livigno, nasledovala jarná príprava v Austrálii. Potom som absolvovala dvoje medzinárodné preteky, ktoré vyšli na jednotku. Nasledovali Slovinsko a Španielsko, a záver prípravy prebieha v domácich podmienkach na Zemníku."
Počas prípravy ste mali možnosť trénovať so zaujímavými sparring partnerkami, pretekárkami...
„Presne tak. S olympijskou víťazkou, Novozélanďankou Lisou Carrington, finalistkami z majstrovstiev sveta Slovinkou Špelou Ponomarenko Janičovou a Austrálčankou Naomi Flood. Neviem si predstaviť lepšiu skupinku na tréning."
Čo takto stretnúť sa s nimi na finálovej trati v Riu?
„To by bola najúžasnejšia vec na svete, pri najlepšej konštelácii hviezd, ak by sme sa my - všetky štyri baby - stretli v olympijskom finále. Sú to všetko kamarátky, pomáhali sme si v tréningoch, bolo by to super."
Hotujete sa už na svoju tretiu olympiádu, lenže prvý raz idete súťažiť v singli. Sú pocity trocha iné ako pred predchádzajúcimi dvoma?
„Je to samozrejme iné, pretože predtým som pretekala s Ivanou Kmeťovou. Je to však nová výzva a veľmi sa na ňu teším. Na majstrovstvách sveta i Európy som už v K1 súťažila, rozdiel spočíva iba v tom, že pôjde o čosi väčšie preteky."
Kanál v Riu ste na vlastnej koži zatiaľ nemali možnosť zažiť. Nevidíte v tom menší hendikep?
„Nemala som tú možosť. ale neprekáža mi to, bude to niečo nové. Voda ako voda, navyše tam budeme týždeň pred pretekmi a rýchlo si zvyknem."
Na ktorej trati cítite väčšie šance na úspech, na dvojstovke alebo päťstovke?
„Dvojstovka je moja obľúbenejšia disciplína, bolí menej ako päťstovka (smiech)... Ale mám rada aj tú. Tento rok som si vyjazdila olympijskú miestenku na 500-metrovej trati. Myslím si, že to bude u mňa tak päťdesiat na päťdesiat. Vnútorne si dávam lepšie vyhliadky na dvojstovke, ale šance sú v podstate rovnaké."
Slávnostný úvodný ceremoniál hier na Maracane nezažijete. Nie je vám ľúto?
„Hoci na olympiádu už idem tretí raz, opäť si pozriem otvárací ceremoniál z domu. Je to krásne, chcela by som to zažiť na vlastnej koži. Na druhej strane, viem čo to obnáša, sedem hodín strávených na štadióne. Asi tri hodiny trvá samotný ceremoniál, ale športovci musia byť na mieste činu v niekoľkohodinovom predstihu. Verím, že je to zážitok na celý život, ale ja si vychutnám aspoň záverečný ceremoniál."
Niektorí športovci, ktorí už dorazili do Ria, majú zlé skúsenosti s olympijskou dedinou, ďalší pre hrozbu ziky ani nepricestovali. Ako sa vy dívate na tieto veci?
„Prídem už v čase, keď budú hry rozbehnuté, verím, že dovtedy všetky nedostatky odstránia a prídem do hotového, do tip-top dediny (smiech)... Zika? Žiaden stres z nej nemám, vôbec to neriešim. Účasť kvôli nej odriekli tenisti a golfisti, ktorým olympiáda nič nehovorí. Pre nás ostatných je to niečo úžasné, splnený sen."
Beriete so sebou aj nejaký talizman?
„Nemám nič také, čo by som nosila všade. Vždy však niečo dostanem od rodiny, kamarátok, čo si vezmem za sebou. Ale priamo na dráhu tieto predmety nenosím, zostanú na izbe. Na talizmany neverím, skôr na isté rituály pred pretekmi. Niektoré veci pred štartom robím rovnako, v rovnaký čas."
Ku kanoistike vás priviedli bratia. Prídu vás podporiť aj do Ria alebo vám budú držať palce z domova?
„Preteky budú sledovať doma s rodinami, s vlajkou, dokonca majú aj banner s mojou fotkou a menom. Ale do Ria určite pricestujú i fanúšikovia kanoistiky zo Slovenska. Teším sa aj na nich."
Očami trénera Filipa Petrlu
O ladení formy
„Pomaly doľaďujme formu, ale ešte stále prebiehajú ťažké tréningy. Na vode na Zemníku máme ideálne podmienky, k dispozícii sú trate na 200 i 500 metrov, ktoré pôjde Martina na olympiáde. Snažím sa to vyšpičkovať tak, aby sme po príchode do Ria už nemuseli riešiť žiadne ťažké tréningy. Tam sa už sústredíme čisto na aklimatizáciu a drobnosti."
Dojem z Martiny
„Pre nás oboch je to tretia olympiáda, vieme, do čoho ideme. Verím, že sa sústredí jedine na výkon a nebude ju rozptyľovať atmosféra, veľkosť podujatia. Vidím na nej, že je naladená veľmi dobre. Športovcov nie je ľahké usmerniť na takýchto mega podujatiach, aby neboli premotivovaní, sústredili sa iba na dôležité záležitosti a nerobili zbytočne veľa vecí naraz. U Martiny je to tendencia, pretože má zakaždým pocit, že nemá dosť natrénované. Myslím si však, že momentálne je presne tam, kde by mala byť. Keďže sme sa sústredili na májovú kvalifikáciu, odvtedy je výkonnosť vysoká. Ide hlavne o to, aby nebola pretrénovaná a mala z toho dobrý pocit. Trochu dobíjame na vode energiu, aby mala pocit, že je na nej rýchla a silná."
Priorita - 200 alebo 500 m?
„Možno má taký pocit, že by mohla ísť lepšie na kratšej trati. Z môjho pohľadu ako trénera si myslím opak, a síce, že dvojstovka bude na OH z jej strany slabšia a päťstovka ťažisková. Z trénerského hľadiska nemám prioritu. Verím, že uspeje, a urobí dobrý výsledok na oboch tratiach. Už ide o vyzretú pretekárku."
Je finálové umiestnenie reálne?
„Ak by nebolo a nemali by sme také ciele, na olympiádu nejdeme. Nechceme sa iba zúčastniť, či uspokojiť so semifinále, chceme sa pobiť o finále. Je to však veľmi ťažké. Na hry postúpili len tí najlepší a nebudú to klasické preteky s deviatimi loďami, bohužiaľ, dráh je len osem... O to to bude ťažšie. Verím však, že Nina na to formu má. Spravila pre to všetko a ideme cieľavedome za vytýčenými métami."
Ladislav Harsányi