11. september 2016
V rámci Európskeho týždňa športu (10. - 17. 9. 2016), ktorý na Slovensku zastrešuje Národné športové centrum (NŠC), sa v nedeľu 11. septembra uskutočnilo v Sade Janka Kráľa podujatie pod názvom Bratislava, športujúce mesto. Akcia sa stretla s veľkým záujmom verejnosti, pričom medzi 43 stanovišťami sa nestratil ani kanoistický stánok.
Prezentoval sa už pod novou značkou Slovenská kanoistika (v najbližších týždňoch príde k zlúčeniu rýchlostnej kanoistiky s vodným slalomom do jednej asociácie). Stánok zdobila podobizeň nášho strieborného štvorkajaka z olympiády v Rio de Janeiro v zložení Erik Vlčak, Juraj Tarr, Denis Myšák, Tibor Linka, atmosféru dotvárala videoprojekcia z kanoistických pretekov.
Veľký záujem bol o vystavené kajaky i kanoe, do ktorých nasadli možno aj budúci adepti tohto športu. V ešte väčšej permanencii - najmä zo strany detičiek - bol pádlovací trenažér. Hoci tam inštalovali dva, mládež ich doslova vzal útokom.
„Oci, vezmime si ten trenažér domov a ja na ňom budem v obývačke každé ráno cvičiť," prehlásila malá Anka, ktorá bol jedným z mnohých desiatok, ktoré si „mašinu" vyskúšali.
Plné ruky práce v úlohe inštruktora mal aj Lukáš Lengvarský z Národného športového centra, inak bývalý kajakár, ktorý zasvätil deti do prvých tajov pádlovania.
Kedy je podľa neho ideálny vek začať s kanoistikou? „Podľa mňa stačí v dvanástich. Je však potrebné, aby sa dieťa predtým už venovalo nejakému športu - najlepšie plávaniu, gymnastike či atletike. Plávanie je základom, nielen z dôvodu, aby sa dieťa vo vode neutopilo, ale i z pohľadu kondičného, býva súčasťou zimnej prípravy kanoistov," odpovedal.
(lh)