12. október 2016
Tréner slovenského strieborného štvorkajaka z olympiády v Riu de Janeiro PETER LIKÉR povedie trojnásobnú olympijskú víťazku a 9-násobnú majsterku sveta, maďarskú kajakárku Gabriellu Szabóovú. Prečo sa rozhodol prijať túto ponuku a ako bude pokračovať jeho spolupráca s K4? Aj na tieto otázky odpovedal v rozhovore pre oficiálny portál Slovenského zväzu kanoistiky canoe.sk.
Vo viacerých médiách zaznela informácia, že ste dostali ponuku trénovať viacnásobnú maďarskú olympijskú víťazku Gabriellu Szabóovú a vy sami ste sa vyjadrili, že ste ju prijali. Je vaše rozhodnutie konečné?
„Áno, je konečné."
Kedy začnete pracovať v Maďarsku?
„V decembri alebo v januári. Ešte sme sa nedohodli."
S pretekárkou ste už dlhšie v kontakte. Bolo pre vás prekvapením, že vás oslovila na spoluprácu?
„Pred olympiádou sme boli na sústredení na rovnakom mieste, spoločne sme sa stravovali. Veľa sme sa zhovárali, mal som informácie, čo jej chýba v tréningoch, keďže mi porozprávala, s čím nie je spokojná. Takže som zhruba vedel, aká je situácia."
S kým ste na Slovensku konzultovali vašu voľbu?
„V prvom rade s tými, ktorých sa to týka, s chlapcami z K4 Jurajom Tarrom a Erikom Vlčekom."
Ako reagovali?
„Pochopili, že je to pre mňa veľká výzva. Aj tak sme chceli budúci rok poňať voľnejšie, majú 35, respektíve 37 rokov, potrebujú dlhšiu regeneráciu. Ak chceme zobrať olympiádu v Tokiu vážne, je to veľmi potrebné, aby fyzicky i psychicky boli v poriadku. Spýtal som sa ich, či by im nevadilo, ak by som trénoval aj Gabriellu. Či treba hľadať pre nich nového trénera alebo im bude postačovať, keď s nimi strávim každý druhý týždeň, budem organizovať sústredenia, na ktoré pôjdeme spoločne. Povedali, že im to postačuje, trénera by meniť nechceli a môžeme pokračovať v takomto štýle."
Ak by ste sa museli rozhodnúť medzi K4 a maďarskou pretekárkou, čo by ste si vybrali?
„Mám rád nové výzvy, ale nechcel by som sa úplne vzdať Erika a Juraja. Mám ich veľmi rád ako ľudí, a aj ako športovcov si ich vysoko cením. Maďarsko je však veľká výzva a budem sa snažiť dobre pracovať tu i tam, pretože na oboch stranách ide o mimoriadne úspešných športovcov z absolútnej svetovej špičky, olympijských víťazov, majstrov sveta..."
Dokážete to zvládnuť na sto percent tak, aby ani jedna strana neutrpela ujmu?
„Budúci rok vám to poviem.... Ťažko to takto povedať, ale veľmi sa budem snažiť. V roku 2017 nik nie je tlačený k múru, od nikoho sa nečakajú veľké výsledky, vzlášť po výsledkoch, ktoré dosiahli v olympijskom roku."
O vašom rozhodnutí ste informovali aj Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky. Máte naďalej dôveru od zväzu, respektíve cítite ju?
„Pozrite sa, ak by mi povedali, choďte preč od reprezentácie, odídem. Myslím si, že pre slovenskú kanoistiku som urobil dosť, a ak to skúsia bezo mňa, ich rozhodnutie budem v plnej miere akceptovať. Nerád by som pracoval tam, kde so mnou nechcú pracovať."
Dostali ste súhlas trénovať v Maďarsku od Športového centra polície v Bratislave, ktoré je vaším zamestnávateľom?
„Ešte som sa nimi o tom nebavil..."
A čo ak nebudú súhlasiť?
„Trochu som postupoval na vlastnú päsť."
A ak budú proti?
„Potom odídem odtiaľto. Celkom určite si vedia zrátať, čo sa im oplatí viac a čo menej. Je rozdiel, keď niekto prosíka o angažmán v takej kanoistickej veľmoci ako Maďarsko alebo si ho vyžiadajú. Ak to niektorí ľudia na Slovensku pochopia, bude to len dobré. Ešte by som chcel pripomenúť, že v Maďarsku vychádzajú slovenskej kanoistike v ústrety. V Szolnoku nám dovolili pred olympiádou používať dráhu, na ktorú ostatné krajiny nesmeli. Do Ria nám vzali všetky lode, takže naše vzťahy sú veľmi dobré."
Maďarské kajakárky a slovenské sú však súperkamii, konkurentkami. Nevidíte v tom konflikt záujmov?
„Na jednej strane hovoríme o olympijskej víťazke v debli, respektíve v K4, na druhej strane Slovenky momentálne nemajú ani K2, nieto ambície na najvyššie méty."
Každopádne je to pre vás určite veľká športová výzva a ani finančná stránka iste nie je zanedbateľná. Takže naozaj nemáte dôvod takúto ponuku odmietnuť...
„To je pravda, že nemám dôvod to odmietnuť. Ale viac než o peniaze ide o prestíž."
Juraj Tarr s Denisom Myšákom sa v novembri vyberú na sústredenie do Ameriky, Tibor Linka do Talianska a Erik Vlček zostane doma. Kedy sa začne spoločná príprava káštvorky a čo máte v pláne na budúci rok?
„Spoločne sa začneme pripravovať v januári. Zdá sa, že rozdiel oproti minulosti bude v tom, že v K4 bude olympijskou disciplínou päťstovka. Keďže je to pre nás nóvum, nevieme, čo nás čaká, ale v tomto smere nie sme sami. Aj ostatné krajiny zrejme budú rôzne kombinovať dvojstovkárov a tisíckarov."
Na akých pretekoch sa zúčastní káštvorka na budúci rok?
„Zatiaľ sme o tom ešte s chlapcami nedebatovali, to sa vykryštalizuje."
Je aj taká možnosť, že by v roku 2017 K4 vynechala pretekanie a chalani by sa sústredili trebárs na K2?
„Môže sa stať aj to. Túto prácu robím už šesť rokov a prvý raz nie sme budúci rok tlačený k múru. Od roku 2014 nám to ide výborne, dosiahli sme dobré výsledky na MS, ME, olympiáde i na Svetových pohároch, teraz si môžeme vyskúšať niečo nové."
Ako sme už vraveli, Vlček s Tarrom už majú svoj vek. Neuvažujete nad tým, kto by ich v budúcnosti mohol nahradiť?
„V tejto chvíli určite nie, chceme s nimi pokračovať."
Ladislav Harsányi
Reakcia SZRK
"Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky sa k záležitosti vyjadrí a bude ju riešiť v nadväznosti na stanovisko a rozhodnutie vedenia Športového centra polície, zamestnávateľa Petra Likéra," reagoval na situáciu okolo angažmánu trénera prezident SZRK Robert Petriska.