10. november 2016
Slovenská ženská kanoistika značne zaostáva v porovnaní s kajakárskymi disciplínami. Uvedomuje si to aj Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky, ktorý v snahe pomôcť jej vyrásť z plienok nedávno ustanovil nový post trénera ženského reprezentačného družstva. Do funkcie menoval úspešného kanoistu MARIÁNA OSTRČILA, ktorý poskytol rozhovor pre canoe.sk.
Prečo ste sa rozhodli prijať ponuku na reprezentačného trénera kanoistiek, a s akým predsavzatím ste sa pustili do práce?
„Prijal som ju z viacerých dôvodov. Som trénerom vo VŠC Dukla Banská Bystrica, kde podobne ako v celej rýchlostnej kanoistike na Slovensku, pociťujeme dieru v ženskej kanoistike. Keďže je už prakticky isté, že o štyri roky v Tokiu pribudnú do olympijského programu dve disciplíny v kanoe žien, je v záujme slovenskej kanoistiky, aby sme začali vychovávať pretekárky s výhľadom do budúcnosti a pomohli im presadiť sa v medzinárodnej konfrontácii. Láka ma možnosť ovplyvňovať tento proces od začiatku, počnúc technickou stránkou."
V Dukle trénujete dorastencov, teraz vám pribudla práca s dievčatami, adeptkami na reprezentačný dres. Žiada si to iný prístup, než pri mužoch, respektíve, v čom to bude pre vás iné?
„Prístup musí byť iný, to jednoznačne, presvedčil som sa o tom, už vo chvíli, keď som sa s dievčatami pustil do práce. Musíme totiž vychádzať z toho, že muži sú momentálne v úplne inej fáze ako ženy. Pri dievčatách začíname od piky. Tie sa musia najprv naučiť jazdiť, ovládať „ kanojku", držať loď v dráhe, prejsť z bodu A do bodu B..."
Koľko máte momentálne adeptiek na reprezentačný dres?
„V súčasnosti pracujeme s deviatimi dievčatami, ktorým sa snažíme pomôcť a podporiť ich. Potom by sa malo vykryštalizovať užšie zloženie v počte do päť pretekárok, s ktorými budeme intenzívnejšie spolupracovať."
Z ktorých klubov sa grupujú?
„Viaceré sú z Moravian pri Váhu, ďalej máme pretekárku zo Šamorína, z TTS Trenčín i VŠC Dukla. S tými, ktoré sú v blízkosti Trenčína, hlavne z Moravian, je spolupráca jednoduchšia a intenzívnejšia, dochádzajú k nám na tréningy každý týždeň. Zatiaľ sme absolvovali jedno spoločné sústredenie v Trenčíne a v sobotu odchádzame na ďalšie do chorvátskeho Rogotinu."
Koľko dievčat tam beriete, na ako dlho a aký je hlavný cieľ chorvátskeho sústredenia?
„Ide s nami päť dievčat, na sústredení strávime desať dní. Baby potrebujú jazdiť, pádlovať... Budeme sa učiť."
Bude si to žiadať veľa trpezlivosti i času, kým sa vypracujú na medzinárodnú úroveň...
„Presne tak. Ako som už povedal, musíme začať od úplných základov, od techniky až po kondičku. Sme na začiatku vývoja."
Ladislav Harsányi
Kto je Marián Ostrčil
Bratislavský rodák (15. októbra 1980) sa v roku 1998 stal európskym juniorským šampiónom v C1 na 500 m. Tento triumf zopakoval o štyri roky neskôr v kategórii U23. Z majstrovstiev sveta seniorov má dve medaily- striebro (C1 na 1000 m v roku 2007 v Duisburgu) a bronz (C1 na 5000 m v roku 2010 v Poznani). Na ME v roku 2010 v Corvere získal takisto bronz na C1 na 5 km. Účastník dvoch OH, na olympiáde v Aténach (2004) skončil v C1 na 1000 m siedmy. Pretekal za kluby Vinohrady, Dukla B. Bystrica, Slávia UK Bratislava. Jeho prvým trénerom bol otec Jaroslav, uznávaná veličina v kanoistickom športe. Momentálne pracuje Marián Ostrčil ako tréner VŠC Dukla Banská Bystrica v Trenčíne.