28. november 2016
V poradí 36. kongres Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF), ktorý sa konal v dňoch 24.-26. novembra 2016 v azerbajdžanskom Baku, priniesol úspech aj z pohľadu slovenskej rýchlostnej kanoistiky. MIROSLAVA HAVIARA, ktorý sa na ňom zúčastnil za SZRK, zvolili do päťčlennej komisie rýchlostnej kanoistiky ICF. Vracia sa do nej po dlhej odmlke.
"Bol som členom tejto komisie do roku 2000 a teraz sa do nej vraciam. Budem môcť tak trocha viac ovplyvniť dianie v rýchlostnej kanoistike. Funkcia prináša so sebou aj to, že sa častejšie ocitnem ako rozhodca v nomináciách na preteky svetového rangu," reagoval Haviar pre canoe.sk. Pripomíname, že je aj vo významnej funkcii viceprezidenta Európskej kanoistickej asociácie (ECA).
O hlavných bodoch kongresu informoval takto: "Najprv sa uskutočnil mimoriadny kongres, na ktorom sa odsúhlasila nová štruktúra vedenia ICF, čo znamená, že prišlo k reorganizácii exekutívy i výkonného výoboru. Na druhý deň sa uskutočnili voľby do všetkých orgánov. Tretí deň bola na programe bežná kongresová agenda."
Na čele ICF zostal už na tretie funkčné obdobie Španiel Jose Perurena, do funkcie viceprezidenta opäť zvolili Francúza Tonyho Estangueta. Viceprezidentskú stoličku získali ako noví prezident Nemeckej kanoistickej federácie Thomas Konietzko a šéfka Pan-americkej kanoistickej federácie, Argentínčanka Cécilia Fariasová. "Novinkou je aj to, že prezidenti kontinentálnych asociácií sa stali členmi výkonného výboru ICF, takisto aj dvaja členovia technických olympijských komisií - v rýchlostnej kanoistike a vodnom slalome," dodal Haviar.
Na kongrese sa veľa debatovalo aj o programe budúcich OH v roku 2020 v Tokiu. Zostávajú v platnosti závery z vrcholnej schôdzky v rýchlostnej kanoistike z Düsseldorfu spred troch týždňov. Stále je otvorenou otázkou, či sa nepôjde v K4 namiesto 1000 m polovičná trať. Konečné slovo bude mať na jar budúceho roka Medzinárodný olympijský výbor.
(lh)