28. august 2017
Sedem "áčkových" finálových umiestnení a delené 21. miesto v celkovom medailovom poradí krajín (medzi 65 krajinami sveta) a v šprinte 17. priečka. Taká je bilancia slovenských rýchlostných kanoistov na majstrovstvách sveta v Račiciach, ktoré sa uskutočnili v dňoch 23. - 27. augusta 2017.
V rozhovore s vedúcim slovenskej výpravy a športovým riaditeľom sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Filipom Petrlom sme zhodnotili účinkovanie našich pretekárov na vrcholnom podujatí.
V nominácii na MS do Račíc sa viaceré posádky ocitli v premiérovom zložení, a paradoxne, práve tieto "experimentálne" lode dosiahli najväčšie úspechy. Či už to bola K2 na tisícke
Peter Gelle - Adam Botek, K4 na rovnako dlhej trati trojica mladíkov
Martin Nemček, Milan Fraňa Samuel Baláž, doplnená o skúseného
Gábora Jakubíka, ďalej K2 na 500 m
Erik Vlček - Tibor Linka. Zdá sa, že ste mali v spolupráci s trénermi pri ich kreovaní šťastnú ruku!
"Pri tvorbe a zložení jednotlivých lodí sme sa zamysleli, a myslím si, že sme vytvorili niečo veľmi rozumné. Je dôležité, aby v tíme, či už v športovom alebo trénerskom, bola chuť skúšať nové veci, nové posádky a z toho potom vyplynú výsledky. Svedčí to i o tom, že najmä v kajaku máme základňu veľmi dobrú. Je v ňom kvalita, a pokiaľ je vôľa vyskladať kvalitné posádky, môže sa dostaviť úspech. O budúcnosť mužského kajaka na Slovensku nemám žiadne obavy, horšie je to medzi ženami a v kanoistických disciplínach."
Pre fanúšikov i novinárov bolo veľkým prekvapením, ako si počínali Gelle s Botekom, ale pre trénerov - aj vzhľadom na kvalitné časy, aké dosahovali títo pretekári v tréningoch - to až také nečakané nebolo. Pre vás osobne?
"Pre mňa to isté prekvapenie bolo, očakávali sme od nich umiestnenie do prvej šestky, ale to, že z toho bola medaila, je niečo navyše. Chalanom výborne vyšla taktika, s ktorou šli do finálovej jazdy, vďaka nej tak výrazne uspeli. Pri dobrej konštelácii sa zrodila skvelá medaila."
Výborne zajazdila aj "dvadsaťtrojková" káštvorka s Jakubíkom, ktorý v tradičnom zložení lode zastúpil Adama Boteka. Akým smerom sa bude uberať, uvidíme ich v takejto zostave aj v budúcnosti?
"Nechcem predbiehať, ukáže sa v budúcom roku. Teraz máme trocha oddychu, potom sa začne v jeseni príprava na novú sezónu, ktorá bude pre nás trochu zložitejšia i dôležitejšia po tom, ako sme tohtoročnú po olympiáde poňali voľnejšie. Budúci rok už bude prebiehať aj nominácia na Európske hry do Minska. Bude pre nás dôležité, aby sme dosahovali výsledky, ktoré by nás vedeli posunúť na ďalšie podujatia. Posádky sú flexibilné, variabilné, vždy sa snažíme vyskladať čo najlepšiu, preto nechcem hovoriť o nejakom definitívnom zložení mladej štvorky. Určite sa do nej budú tlačiť aj iní, do úvahy prichádza napríklad Csaba Zalka, ktorý končí v juniorskej kategórii a prejde do 23-kovej, či seniorskej. Je to ďalší silný hráč a určite sa bude chcieť presadiť v nejakej posádke."
Pri olympijskej káštvorke sme si zvykli na medaily, tentoraz sa vracala domov bez nej. Myslím si však, že piate miesto kvarteta Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka stále môžeme považovať za úspech, pretože sa začlenili do absolútnej svetovej špičky aj na trati 500 m, v ktorej výrazne narástla konkurencia. Súhlasíte?
"Presne tak, myslím si to i ja. V tejto disciplíne sme ukázali veľkú kvalitu, tak ako v predchádzajúcich rokoch. Piate miesto rozhodne nemôžem považovať za neúspech. Priniesla to momentálna situácia v konkrétnych podmienkach. Možno sa vyskytli nejaké chybičky, ktoré nás odsunuli na piate miesto. Chalani sú z neho síce trocha sklamaní, ale myslím si, že tá sila tam je, skúsenosti hrajú v náš prospech. Verím, že v budúcnosti v dôležitých chvíľach to pôjde lepšie, a táto posádka ešte dosiahne vynikajúce výsledky."
Ivana Mládková, podľa vlastných slov, pretekala v životnej forme. Ako by ste zhodnotili jej účinkovanie v Račiciach?
"Zhodnotila si to sama, išla skvele. Škoda finálových umiestnení, ešte to mohlo byť o jednu priečku alebo o dve vyššie, či už na päťstovke alebo dvojstovke. Myslím si, že už samotný fakt, že v takej obrovskej konkurencii sa dostala do finále, je vynikajúci výsledok a naozaj ukázala, že má životnú formu. Výborne sa pripravila na toto vrcholné podujatie. V jej veku a po istých zdravotných problémoch, ktoré mala počas roka, je to skvelé. Verím, že ešte bude pokračovať a namotivovala sa do ďalšej tvrdej práce."
Čo povedať k "zvyšku" tímu?
"Musím povedať, že neoslnili, ale ani nesklamali. Dosiahli priemerné výsledky. Nehovorím, že sme s nimi spokojní, ale predviedli svoju kvalitu. A hlavne sa ukázalo, že musia na sebe ešte tvrdo pracovať. Verím, že na MS išli s cieľom, aby sa porovnali so svetovou konkurenciou, aby nabrali ďalšie skúsenosti a niekam ich to posunulo, aby sa zlepšovali a ich úsilie smerovalo k olympijským hrám. Či už je to Rusnák, Farkas, Krajčovič, sa chcú zlepšovať a myslia na vyššie méty, čo je dobré. Keď im niečo nevyjde, je to ďalšia motivácia, aby na sebe pracovali. Typy ľudí sú vybrané správne, ide len o to, aby napredovali."
Zastavme sa ešte pri mladých dievčatách - kanoistkách Lucii Valovej, Hane Mikéciovej, Gabriele Ladičovej. Na MS šli predovšetkým zbierať skúsenosti. V akom svetle sa podľa vášho názoru ukázali?
"Netvrdím, že by ma extra pozitívne prekvapili, ale s ich vystúpením som spokojný. Pre nás sú to úplne nové disciplíny i skúsenosti. Nové dievčatá, noví ľudia. Väčšina z nich sa na takomto podujatí predstavila prvý raz a ukázali, že už vo veľmi mladom veku dokážu bojovať so svetovou špičkou vo svojich disciplínach. Bolo na nich cítiť, že behom roka či dvoch, na sebe zapracovali a dokázali sa zlepšiť. Budeme sa snažiť vniesť do ich prípravy čo najviac profesionality, a určite s nimi počítame v nasledujúcich sezónach, najmä smerom k olympiáde, kde vidíme budúcnosť ich disciplín. Som rád, že sme sa v nich trocha etablovali oproti predchádzajúcej sezóne alebo i končiacej sa, v ktorej sme sa zúčastňovali na Svetových pohároch či na ME a tieto disciplíny nám nešli, nevedeli sme sa presadiť. Teraz dievčatá ukázali stúpajúcu formu a do istej miery vedia zachytiť svetový trend, pobiť sa o pekné umiestnenia."
Sedem účastí v A-finále na MS, zisk medaily a to, že sa Slovensko delí o 21. priečku v medailovom hodnotení krajín svedčí o tom, že rýchlostná kanoistika u nás nestagnuje a vidno, že sa v nej pracuje na solídnej úrovni.
"Vzhľadom na to, aká sme malá krajina, je sedem finálových umiestnení veľmi dobrý výsledok. Môžeme sa s tým so cťou pochváliť. Máličko som nespokojný, lebo som očakával ešte jednu medailu, vtedy by bol šampionát úplne super."
Ladislav Harsányi