17. apríl 2018
Súčasťou slovenskej výpravy v Barcelone v kvalifikácii na Olympijské hry mládeže v kanoistike do Buenos Aires bol aj tréner Róbert Erban (45). Bývalý vynikajúci československý a slovenský kajakár zažil v areáli Canal Olímpic de Catalunya v barcelonskej štvrti Castelldefels, kde sa podujatie uskutočnilo, na vlastnej koži pre neho pamätné olympijské hry pred 26 rokmi, jeho prvé zo štyroch, na ktorých sa ako pretekár zúčastnil.
Československá káštvorka (v tomto prípade rýdzo slovenská) v zložení Jozef Turza, Juraj Kadnár, Róbert Erban, Attila Szabó prišla do cieľa na "kiláku"na barcelonskej olympiáde zarovno s Austrálčanmi. Ktorá ekipa sa bude tešiť z bronzových medailí a komu sa ujde nevďačná štvrtá priečka?
„Na oficiálne výsledky sme čakali hádam aj 15 minút, pretože fotofiniš sa nachádzal v inom štádiu ako dnes. Bolo to pre nás ťažké, mal som 20 rokov. Nakoniec nám medaila ušla o deväť stotín sekundy, čo predstavovalo 13 centimetrov. Keď už bolo jasné, že medaily si na krk nezavesíme, Attila Szabó uchopil pádlo, na tú dobu veľmi luxusné, a hodil ho. Letelo krížom cez celý hangár. ,Kašlem na tie kajaky,´ zúril Attila. Tá olympiáda mi mohla zmeniť život," oživil si spomienky Erban, ktorý okrem tohto štvrtého miesta z Barcelony má aj ďalšiu "zemiakovú" medailu z K4 na 1000 m z olympiády v Sydney v roku 2000.
Ako sa zmenil barcelonský kanál od roku 1992? „Je čistučký, na konci zriadili vleky na vodné lyžovanie, takže trochu ho skrátili, je tam aj kajakársky klub. Škoda, že má dĺžku iba jeden kilometer bez vratného kanála. Počas nášho pobytu tam neustále dul studený vietor od mora, počasie bolo veľmi chladné. Neustále sme mali na sebe tri vrstvy oblečenia, čiapku, ako keby som sa nachádzal v novembri na Štrbskom plese. Paradoxne sme z chladného Španielska prišli na horúce Slovensko."
Barcelonská kvalifikácia očami Róberta Erbana
„Bol to totálny experiment, aký som v kanoistike ešte nikdy nevidel. Bavili sme sa o tom s kolegami slalomármi, s ktorými sme sa spojili v rámci Slovenska do jedného zväzu a vraveli sme si, že v tomto prípade nám dokonca dali dohromady naše športy aj medzinárodne. Bolo to podujatie vo veľkom meradle a napĺňalo význam slova hry v zmysle podpory rozvoja kanoistiky. Potvrdila to aj účasť viacerých takzvaných kanoisticky rozvojových krajín. Bolo to vidno pri niektorých afrických či ázijských, ktorých pretekári mali problémy s kajakom, ako keby ich nahovorili na súťaž možno pred mesiacom... Ďalšie štáty zase boli na disciplíny perfektne pripravené. Našli sa aj takí, napríklad Bielorus, ktorý vyhral kanoistickú disciplínu, ale vôbec neuspel v slalome. Pre mňa bol každý z tých 8 dní, ktoré sme tam strávili iný, aj s paradoxmi. Myslím si však, že v globále to bola pekná myšlienka usporiadať takéto niečo pre mládež. Každý deň to žilo od rána do večera, celý program vyplnený, všetci sa striedali na rovnakých lodiach. Pre mňa to bol veľký zážitok."
Vizitka Róberta Erbana
Róbert Erban sa narodil 9. júla 1972 v Piešťanoch. Kanoistike sa aktívne venuje od roku 1983. Zúčastnil sa na 4 olympijských hrách: Barcelona (1992 - K4 - 1000 m - 4. miesto, K1 1000 m - 10. miesto, K2 - 500 m - 15. miesto), Atlanta (1996 - K1 - 500 m - 8. miesto, K1 - 1000 m - semifinále), Sydney (2000 - K4 - 1000 m - 4. miesto, K1 - 500 m - semifinále), Atény (2004, K1 - 1000 m - semifinále). Získal viaceré úspechy na svetových šampionátoch: Paríž (1991) - bronz v K2 spolu s Jurajom Kadnárom, Záhreb (2005) - striebro, Szeged (2006) - zlato v K4. Na majstrovstvách Európy: Poznaň (2005) - zlato a striebro v K4, Račice (2006) - zlato v K4 na 500 a 1000 m. V súčasnosti je predseda klubu Kajak-Kanoe Piešťany, je aktívne činný aj ako tréner.
Ladislav Harsányi
Foto: Peter Bende