15. apríl 2003
V dňoch 14. a 15. apríla navštívil prezident ICF Ulrich Feldhoff v sprievode predsedu komisie vodného slalomu Petra Horstera Bratislavu. V sprievode najvyšších predstaviteľov športu a obidvoch kanoistických zväzov navštívil Areál vodného slalomu v Čunove a tiež priestor Zemníka v Jarovciach.
Ulrich Feldhoff bol príjemne prekvapený úrovňou areálu vodného slalomu a požiadal slovenskú stranu o podanie kandidatúry na usporiadanie MS.
Zapáčila sa mu aj lokalita Jarovce, ktorá leží v tesnej blízkosti Petržalky.
V rámci diskusie vyjadril počudovanie nad usporiadaním kanoistiky na Slovensku, kde vedľa seba existujú dva nezávislé zväzy, čo nemá vo svete obdobu. Podľa jeho názoru jednotný zväz by bol oveľa silnejší a oveľa ľahšie by si v SR presadzoval svoje záujmy. Vyjadril presvedčenie, že zodpovední funkcionári si po sezóne nájdu čas a budú o ďalšom postupe rokovať.
Veľmi zaujímavé boli jeho skúsenosti z návštevy kanoistických federácií v Ázii. Upozornil na zvyšujúcu sa úroveň kanoistiky v pre nás exotických štátoch – Japonsko, Čína, Vietnam, Thajsko, Nepál. Spomenul hlavne Vietnam, kde štát presadil „DDR-model“. Vytvoril kemp pre 270 športovcov v olympijských športoch, v ktorom sa športovci pripravujú celý rok a opustiť ho môžu len na štyri týždne. Tento model sa už aj prejavil na ostatných Ázijských hrách, kde vietnamský ženský štvorkajak vyhral o svetlú loď pre čínskym, pričom najnižšia z vietnamskej posádky mala 174 cm. Snaha ázijských zväzov je smerovaná k OH 2008 v Pekingu, kde podľa prezidenta Feldhoffa, obsadenie finálových jázd bude úplne iné, na aké sme zvyknutí.
Tiež spomenul systém, ktorý sa presadil v Nemecku po jeho zjednotení. Určená komisia preštudovala v ktorej časti Nemecka má ktorý šport najsilnejšie zastúpenie. Podľa toho vytvorili v týchto častiach „elitné školy“ pre talentovanú mládež. Kanoistika, plávanie a veslovanie je najsilnejšie v Porúrí. Preto v Essene vytvorili elitnú školu pre tieto športy a kto sa chce vypracovať v Nemecku na špičkového pretekára musí ju absolvovať. Komisia vypočítala, že študent, ktorý by sa zúčastňoval bežného vyučovania a popri tom by vrcholovo trénoval, musel by tomu venovať 60 hodín týždenne. Na porovnanie nemecký pracovník si odpracuje 35 hodín. Podľa toho a pre zabezpečenie športového rastu skĺbili výučbu s dvojfázovým tréningom. Perličkou možno je, že keď tréner vidí, že niektorý študent už nemôže napredovať vo svojom raste, ale má perspektívu v inom športe, jednoducho ho preradia. A ak nemá perspektívu vôbec, musí túto elitnú školu opustiť. Tento model sa Nemcom prejavil už na ZOH v Salt Lake City, kde získali najväčšie množstvo medailí, aké nikdy predtým žiadna krajina na jedných zimných hrách nezískala a v 96% to boli chovanci týchto elitných škôl.
Haviar, Bergendi