14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

05. november 2006

Obavy vodných slalomárov o areál v Čunove sú údajne neopodstatnené


        BRATISLAVA (SITA) - Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) poskytlo športovej redakcii tlačovej agentúry SITA stanovisko k už publikovaným vyjadreniam obáv manažéra Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Richarda Galoviča o budúcnosť Areálu vodných športov v Čunove.
Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode (SZKDV) by v spolupráci so Slovenským olympijským výborom (SOV) chcel vo svojej dlhodobej stratégii prípravy slovenských vodných slalomárov na olympijské hry v Pekingu 2008 a v Londýne 2012 vybudovať v Čunove olympijské tréningové centrum. Areál by však potreboval investíciu približne 30 miliónov korún do opráv a modernizácie. Kanál však patrí Vodohospodárskej výstavbe, š. p., pozemky okolo neho má v prenájme na 99 rokov súkromná firma Danubia Invest, ktorá tu plánuje vybudovať rekreačné zariadenie Danubia. SZKDV si vodnoslalomársky kanál na prípravu slovenských reprezentantov prenajíma, za desať rokov zaplatil Vodohospodárskej výstavbe za umožnenie tréningov a organizáciu športových podujatí približne 20 miliónov korún. Rokovania medzi vlastníkom, MŽP SR a SZKDV zastali na mŕtvom bode. SZKDV má obavy, že kanál skončí v rukách súkromnej firmy, ktorá bude mať minimálny záujem na jeho športovom využití, ale jej prioritou bude komerčné využitie. Stanovisko MŽP SR, ktoré vypracovali Ing. Gabriel Jenčík a Ing. Anna Zimániová, uvádza agentúra SITA v plnom znení:
1. Areál vodných športov nebol predmetom prenájmu plôch na 99 rokov firmou Danubia Invest na výstavbu rekreačného zariadenia Danubia.
2. Výstavba areálu divokej vody v Čunove stála približne 360 miliónov Sk. Ročné prevádzkové náklady (elektrická energia, kosenie, prevádzkovanie a opravy technologického zariadenia na napúšťanie divokej vody - 16 kubických metrov za sekundu a pod.) predstavuje 16 miliónov Sk ročne. Z toho vyplýva, že Vodohospodárska výstavba, š. p., ako správca a prevádzkovateľ tohto objektu (zariadenia) nemá z jeho prenájmu v podstate žiaden zisk. Takže spomínaná suma približne 2 milióny Sk ročne je len čiastočným príspevkom na zabezpečenie prevádzky spomínaného areálu.
3. V súčasnosti sa vedú diskusie o spôsobe využitia tohto areálu na rozvoj kanoistiky resp. vodných športov. Obavy, že by sa areál dostal do rúk súkromnej firmy, sú neopodstatnené už len z tohto dôvodu, že areál je situovaný na objekte prehradenia Dunaja v Čunove, o ktorom sa vedú rokovania medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou o realizácii rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

bp

   

« späť